Banská Štiavnica

Kráska obklopená Štiavnickými vrchmi, dýcha históriou, baníctvom aj umením…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Okolie a príroda

Vrch Sitno

Najvyšší vrch Štiavnických vrchov ponúka pôsobivý výhľad na okolitú krajinu. Aj preto táto príťažlivá tisícovka privíta na svojom vrchole každoročne množstvo turistov. Je skvelým tipom na výlet nielen pre nadšencov turistiky, ale hlavne pre rodiny s deťmi. Nenáročnú cesta na vrchol by ste mali zvládnuť za necelé 3 hodiny. Pod vrcholom nezabudnite odbočiť k tajomnej zrúcanine hradu Sitno a preskúmať  miesto, ktoré obliehali Turci. Skvelý výhľad po okolí budete mať z drevenej rozhľadne, ktorá je v prevádzke v mesiacoch máj až september a zároveň plní funkciu informačného strediska. Zaujímavosťou tohto vrchu je, že na jeho vrchole objavili archeológovia pozostatky pravekého sídla. Aj preto je tento vrch opradený povesťami a starými legendami. Výstupových trás na Sitno je niekoľko. Tá najkratšia, ale i najstrmšia trasa výstupu vedie od Počúvadlianskeho jazera. Menej strmý chodník po zelenej značke vedie z Banskej Štiavnice.

Botanická záhrada

Nachádza sa v krásnom prostredí, na pozemkoch bývalej budovy Baníckej a lesníckej akadémie, ktorú založila v roku 1762 Mária Terézia ako prvú univerzitu svojho druhu na svete. Jej zakladateľom bol Rudolf Feistmantl, profesor lesníctva, ktorý pre potreby Lesníckeho ústavu v roku 1838 zabezpečil kúpu budovy zvanej Fortúna a priľahlé pozemky. Na týchto pozemkoch v rokoch 1838 – 1839 vysadil prvé dreviny. Celková plocha botanickej záhrady je 3,545 ha a v súčasnosti je tu možné vidieť 220 druhov drevín, z ktorých medzi najvýznamnejšie patrí céder libanonský, či veľmi návštevníkmi obľúbená, sekvoja mamutia, ktorá je majestátnym obrom medzi drevinami. Dnes je to výborné miesto pre usporiadanie školského či rodinného výletu, počas ktorého načerpáte dobrú energiu a dozviete sa množstvo zaujímavostí. V záhrade sú umiestnené lavičky na sedenie a jej asfaltové chodníčky ocenia aj mamičky s kočíkmi.

Arborétum v Kysihýbli

Lesnícke arborétum je známe aj pod názvom Feistmantelova záhrada a bolo založené na výskum introdukcie a pestovania cudzokrajných lesných drevín v rokoch 1900 – 1913, bezprostredne po vzniku Ústrednej lesníckej výskumnej stanice (1898). V súčasnosti sa na ploche 7,73 ha, po opakovaných výsadbách a doplňovaní druhov, nachádza 282 druhov rôznych druhov drevín. Slúži hlavne na štúdium aklimatizácie cudzokrajných drevín a je tu možné obdivovať také vzácne druhy drevín ako sú napríklad korkovník amazónsky, breza papierovitá, cyprušteky, duglaska a sekvojovce. Jeho súčasťou je Medzinárodná fenologická záhrada, v ktorej je ďalších 30 druhov drevín. Celé arborétum slúži na výskum introdukcie, genetické a šľachtiteľské práce, ale aj ako cenná génová banka pre zavádzanie najperspektívnejších cudzokrajných drevín. Plní tiež dôležitú výchovno-osvetovú funkciu pre širokú verejnosť, študentov škôl lesníckeho a prírodovedného zamerania a pracovníkov lesnej prevádzky. Vstup do arboréta je možný len so sprievodcom po dohode s poverenými pracovníkmi Národného lesníckeho centra.

Hľadáte ubytovanie priamo v Banskej Štiavnici?

Hvezdáreň a planetárium Maximiliána Hella

Nachádza sa v Žiari nad Hronom a môžete tu zažiť fascinujúce vesmírne divadlo. Jeho hlavnou dominantou je planetárium „Hviezdna sála s kapacitou 56 miest a sférickou projekčnou plochou s priemerom 10 metrov. Sála je plne digitalizovaná a je využívané nielen ako zážitková forma popularizácie astronómie, ale aj ako edukatívny nástroj pri výučbe žiakov a študentov. Hvezdáreň ponúka pravidelný program pre širokú verejnosť, ktorý uvádzajú v priestoroch hvezdárne a planetária.  Pravidelný program pozostáva z dvoch častí. V prvej návštevníci pozerajú film v planetáriu, ktorý je doplnený stručným výkladom lektora. Druhá časť je závislá od počasia. V prípade ak je priaznivé, čaká na vás pozorovanie diania na oblohe pomocou astronomickej techniky v pozorovateľni so sprievodným slovom odborného pracovníka.

Zveropark v Revištskom Podzámčí

Je miestom, kde nájdete prírodu ako z rozprávky, zaujímavé zvieratká, zurčiaci vodopád, jazero plné rýb, lúka ako stvorená pre piknik a pokoj na oddych. Na ploche približne 21 ha žije približne 40 druhov zvierat. Najmenší návštevníci určite ocenia detské ihrisko a hladkací kútik, v ktorom môžu zvieratká nakŕmiť z ruky a pohladkať, či „jazdu“ na káričke, ktorú je možné požičať pri vstupe. Väčšie deti sa iste potešia streľbe z praku, možnosti zarybárčiť si, či nájsť správnu cestu z lesného bludiska. Pre milovníkov rozprávok (no nielen pre nich) je tu rozprávkový okruh. No nenájdete tu len zábavu, ale aj vedomosti. Prostredníctvom tabuliek umiestnených na výbehoch zvierat sa dozviete, čím sa napríklad kŕmia losy, líšky, daniele, bažanty, nosále, kengury či svište a ďalšie zvieratká. Na dendrologickom chodníku sa zasa dozviete rôzne zaujímavosti o stromoch a kríkoch.