Donovaly a okolie

Donovaly sú plné skvelých možností – či v zime, či v lete…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Turistika

Kozí chrbát

Dominantu hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory, tvorí typicky ostrý vrchol Kozieho chrbta. Vrch je známy očarujúcimi prírodnými krásami, rôznorodými scenériami a aj vďaka tomu patrí medzi turistami vyhľadávané a početne navštevované vrchy. Kozí chrbát je zároveň aj lesnou rezerváciou. Nižšie polohy sú zalesnené, vrcholové časti sú trávnaté a porastené bohatou vegetáciou. Z vrcholu sa vám naskytne prekrásny výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie, vrcholy Nízkych Tatier či Veľkej Fatry. Celá lokalita je domovom viacerých cenných a zriedkavých vysokohorských druhov živočíchov. Kozí chrbát ponúka nenáročnú turistiku, ktorá je vhodná pre príležitostných výletníkov, rodiny s deťmi, tak aj náročnejších turistov. Výstupové trasy naň vedú z Donovál (cca 10km), Korytnice (cca 8 km) alebo od Moštenickej kyslej vody. Popod vrchol predchádza aj značená cyklotrasa. Celým územím prechádza žlto značkovaný turistický chodník, ktorý v zime slúži aj ako bežecká trať a hrebeňom prechádza hlavný hrebeňový, červeno značkovaný turistický chodník.

Prašivá

Vrch Prašivá určite neprehliadnete. Dotvára očarujúcu panorámu mesta Banská Bystrica, a okolitých dediniek. Hrebeň Prašivej je hladký, takmer bez skál, zato však s mimoriadne strmými severozápadnými až severnými bočnými svahmi. Samotný hrebeň je miestami porastený kosodrevinou a jeho prechod pre panoramatické výhľady patrí medzi najkrajšie hrebeňové túry na Slovensku. Počas SNP bola Prašivá miestom bojov s nacistami a ešte aj v súčasnosti tu je možné nájsť rozličný vojenský materiál. Najvhodnejšie prístupové miesta na Prašivú sú cez obec Hiadeľ (cca 8 km), Liptovská Lúžna (cca 10 km) a Korytnica – kúpele (cca 6 km). Okolím vedú aj značené cyklotrasy a výstup tak môžete spojiť s cyklovýletom.

Prielom Teplého potoka

Prírodná pamiatka Prielom Teplého potoka vznikol vo vápencových a dolomitových vrstvách eróziou vody. Je ukrytý v Teplej doline, ktorá patrí do katastra obce Liptovské Revúce a nie každý turista o nej vie. Od roku 1984 je prírodnou pamiatkou a zároveň aj ojedinelým morfologickým útvarom rozprestierajúci sa na ploche 21 h. Tento kaňonovitý úsek Teplého potoka s priľahlými lesnými komplexmi a ukážkami krasového reliéfu, travertínov i eróznych foriem riečneho toku sa tiahne v dĺžke približne 180 metrov a hĺbke až 20 metrov. Súčasťou chráneného územia je aj dolný vodopád Teplého potoka s výškou 2,4 m. Je dostupný turisticky žlto označeným chodníkom, smerom od horárne Teplé.

Hľadáte ubytovanie priamo v Donovaloch?

Čertova brána

Zaujímavý skalnatý portál – Čertova brána nájdete na konci jednej z najznámejších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry – Gaderskej doliny. Prechádzka dolinou je nenáročná, vedie asfaltovou cestou, a je vhodná pre rodiny s malými deťmi, mamičky s kočíkmi, cykloturistov, bežcov a korčuliarov. Vyvrcholením trasy je turistami vyhľadávaný skalný útvar Čertova brána. Privítajú vás dva vysoké a mohutné bralá, ktoré sú od seba vzdialené len toľko, aby medzi nimi mohla byť cesta. K Čertovej bráne sa dostanete po značenom chodníku od turistického rozcestníka pri ústí Dedošovej doliny. Následne musíte prejsť celú očarujúcu Gaderskú dolinu a za treťou horárňou končí Gaderská dolina a vetví sa na Dedošovu dolinu a dolinu Selenec. Odtiaľ je to už len necelých 10 minút k Čertovej bráne.

Majerova skala

Majerova skala je jedinečný prírodný výtvor, ktorý je zaradený k prírodným pamiatkam Slovenska. Je viditeľná už z diaľky a obklopuje ju náruč jemnejších a oblejších siluet hrebeňov. V okolí nájdete rôzne druhy vzácnych rastlín a množstvo chránených živočíchov – od motýľov a vtákov až po veľké šelmy ako mačka divá, rys, či dokonca medveď. Vyhliadková skalná plošina Majerovej skaly sa nachádza v nadmorskej výške 1283 metrov a ponúka čarovný výhľad nielen do okolia, ale i do dolinných hĺbok. Výstup na Majerovu skalu zo Starých hôr je pomerne náročný a trvá približne 3 hodiny, cestou je potrebné prekonať značné prevýšenie. Na vrchol sa dostanete modro značeným lesným chodníkom, ktorý sa s pribúdajúcou výškou mení na strmý, úzky a náročný terén.

Netopieria jaskyňa

Netopieria jaskyňa sa nachádza priamo pod vrchom Panský diel v blízkosti Banskej Bystrice. Je jednou z voľne prístupných slovenských jaskýň a zaujímavým miestom na výlet. Nájdete v nej tajuplné zákutia a chodbičky v dĺžke 57 metrov. Očaria vás väčšie a menšie siene s malou krasovou výzdobou. Záverečná časť hlavnej chodby tzv. Galéria, ktorú tvoria skalné stupne s prudkým stúpaním  je pre verejnosť neprístupná kvôli nebezpečenstvu pádu a zranenia. Okrem Netopierej jaskyne tu nájdete aj jaskyňu Kaplnka., ktoré spoločne vytvárajú komplex Sásovských jaskýň. K jaskyniam sa dostanete odbočkou z modro značeného turistického chodníka zo Sásovej do Španej doliny, vzdialená je približne 3.5km. Trasa je pomerne nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.

Náučný chodník hrebeňom Veľkej Fatry

Ak sa rozhodnete spoznávať krásy Fatry po tomto náučnom chodníku, pripravte sa na pokojnú túru voľným tempom, ktorú prejdete za približne 5 hodín. Náučný chodník prechádza chránenou krajinnou oblasťou Veľká Fatra. Je samoobslužný a jeho zameranie je prírodovedné, historické a ochranárske. Meria 11,1 km a má 9 zastávok. Kúsok po kúsku vás budú jednotlivé informačné tabule zoznamovať s miestnou flórou i faunou, zaujímavými geomorfologickými faktami o lokalite, ako aj o salašníctve, ktoré tento región Slovenska preslávilo široko-ďaleko. V jeho najvyššom bode prekonáte prevýšenie 716 metrov. Východiskovým bodom na mapovanie prírodných krás Veľkej Fatry, môžu byť pre vás obce Staré Hory, Turecká — Líška alebo Liptovské Revúce. Vychutnáte si čerstvý horský vzduch, prekrásne výhľady, načerpáte novú energiu a plní dobrej nálady sa znova vydáte po stopách náučného chodníka naspäť.

Necpalské vodopády

Necpalské vodopády vytvára Necpalský potok pretekajúci Necpalskou dolinou. V časti Balcierovo leží prvý z vodopádov Necpalskej doliny – Vodopád Revúcky mlyn, ktorý je zo všetkých najvýraznejší. Na pravom prítoku Necpalského potoka môžete obdivovať Malý Necpalský vodopád. Na krátkom toku s názvom Osičné leží Dolný Necpalský vodopád a posledným vodopádom tejto doliny je Horný Necpalský vodopád. Turistickým východiskom do Necpalskej doliny je obec Necpaly (cca 11km) a dá sa sem dostať aj na bicykli po cyklotrase. Dolinou vedie modro značená turistická trasa až na Chatu pod Borišovom, ktorá je postavená v sedle pod vrcholom Borišova. Turistika v tejto lokalite je veľmi príjemná, nakoľko skoro celou dolinou vedie asfaltová cesta.

Vrch Zvolen

Vrch Zvolen je najlepšie viditeľný z obce Donovaly. Výstupová trasa na vrcholovú časť nie je náročná a zvládnuť sa dá približne za hodinu. Z vrchu Zvolen sa naskytajú krásne výhľady najmä východným smerom na hlavný hrebeň Nízkych Tatier a na Salatín. Svoj nezameniteľný pôvab vám predvedú aj také dominanty ako Ostredok, Ploská, Krížna alebo Čierny Kameň. Za naozaj dobrej viditeľnosti je možné obdivovať aj Vysoké Tatry. Toto všetko z neho robí obľúbený cieľ pre turistov v každom ročnom období. Okrem turistiky je vrch Zvolen často vyhľadávaný aj milovníkmi adrenalínových športov, najmä paraglidingu. V zime to tu zas ožíva vďaka nadšencom zimných športov. V každom prípade, ak hľadáte pokoj, ticho, relax a krásnu prírodu, vrch Zvolen je na to ako stvorený. Najkratšia a zároveň najjednoduchšia trasa na vrch Zvolen vedie z obce Donovaly (cca 2km). No dostanete sa sem po značených trasách aj z Veľkého Šturca či Liptovských Revúc.

Harmanecká jaskyňa

Harmanecká jaskyňa sa nachádza pri obci Dolný Harmanec, severozápadne od Banskej Bystrice v Harmaneckej doline. Vstupná časť jaskyne, ktorú ľudia nazývali Izbica, bola známa od nepamäti. Ďalšie neznáme časti jaskyne boli objavená v roku 1932 a to celkom náhodne. Vtedy len 18-ročný Michal Bacúrik, nesmierny milovník prírodných krás, natrafil na tajomný otvor v krase masívu Kotolnice a odhalil nádherné podzemné siene a chodby, ktoré sú tvorené snehobielou vápencovou kvapľovou výzdobou, rozsiahlymi dómami, mohutnými nástennými vodopádmi, ale i jazierkami. Obrovské pagodovité útvary v jaskyni dosahujú výšku až 12 m. V jaskyni okrem primitívnych rastlín žije aj 10 druhov netopierov. Jaskyňa je dlhá 2650 m, z toho pre verejnosť je sprístupnených 720 m. Návštevníci však prechádzajú po niektorých miestach dvakrát, čím sa prehliadková trasa predĺžila na vyše 1020 metrov. Okrem toho sa tu nachádza aj 1043 schodov, čím sa prekonáva aj viac ako 30 metrový výškový rozdiel medzi najnižšou a najvyššou časťou prehliadkovej trasy . Ku vchodu do jaskyne sa návštevník dostane po serpentínovom náučnom chodníku. Výstup od parkoviska trvá približne 40 min.