Donovaly a okolie

Donovaly sú plné skvelých možností – či v zime, či v lete…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Turistika

Kozí chrbát

Dominantu hlavného hrebeňa Nízkych Tatier, v časti Starohorské hory, tvorí typicky ostrý vrchol Kozieho chrbta. Vrch je známy očarujúcimi prírodnými krásami, rôznorodými scenériami a aj vďaka tomu patrí medzi turistami vyhľadávané a početne navštevované vrchy. Kozí chrbát je zároveň aj lesnou rezerváciou. Nižšie polohy sú zalesnené, vrcholové časti sú trávnaté a porastené bohatou vegetáciou. Z vrcholu sa vám naskytne prekrásny výhľad na Zvolenskú kotlinu i Horehronie, vrcholy Nízkych Tatier či Veľkej Fatry. Celá lokalita je domovom viacerých cenných a zriedkavých vysokohorských druhov živočíchov. Kozí chrbát ponúka nenáročnú turistiku, ktorá je vhodná pre príležitostných výletníkov, rodiny s deťmi, tak aj náročnejších turistov. Výstupové trasy naň vedú z Donovál (cca 10km), Korytnice (cca 8 km) alebo od Moštenickej kyslej vody. Popod vrchol predchádza aj značená cyklotrasa. Celým územím prechádza žlto značkovaný turistický chodník, ktorý v zime slúži aj ako bežecká trať a hrebeňom prechádza hlavný hrebeňový, červeno značkovaný turistický chodník.

Prašivá

Vrch Prašivá určite neprehliadnete. Dotvára očarujúcu panorámu mesta Banská Bystrica, a okolitých dediniek. Hrebeň Prašivej je hladký, takmer bez skál, zato však s mimoriadne strmými severozápadnými až severnými bočnými svahmi. Samotný hrebeň je miestami porastený kosodrevinou a jeho prechod pre panoramatické výhľady patrí medzi najkrajšie hrebeňové túry na Slovensku. Počas SNP bola Prašivá miestom bojov s nacistami a ešte aj v súčasnosti tu je možné nájsť rozličný vojenský materiál. Najvhodnejšie prístupové miesta na Prašivú sú cez obec Hiadeľ (cca 8 km), Liptovská Lúžna (cca 10 km) a Korytnica – kúpele (cca 6 km). Okolím vedú aj značené cyklotrasy a výstup tak môžete spojiť s cyklovýletom.

Prielom Teplého potoka

Prírodná pamiatka Prielom Teplého potoka vznikol vo vápencových a dolomitových vrstvách eróziou vody. Je ukrytý v Teplej doline, ktorá patrí do katastra obce Liptovské Revúce a nie každý turista o nej vie. Od roku 1984 je prírodnou pamiatkou a zároveň aj ojedinelým morfologickým útvarom rozprestierajúci sa na ploche 21 h. Tento kaňonovitý úsek Teplého potoka s priľahlými lesnými komplexmi a ukážkami krasového reliéfu, travertínov i eróznych foriem riečneho toku sa tiahne v dĺžke približne 180 metrov a hĺbke až 20 metrov. Súčasťou chráneného územia je aj dolný vodopád Teplého potoka s výškou 2,4 m. Je dostupný turisticky žlto označeným chodníkom, smerom od horárne Teplé.

Hľadáte ubytovanie priamo v Donovaloch?

Čertova brána

Zaujímavý skalnatý portál – Čertova brána nájdete na konci jednej z najznámejších a najnavštevovanejších dolín Veľkej Fatry – Gaderskej doliny. Prechádzka dolinou je nenáročná, vedie asfaltovou cestou, a je vhodná pre rodiny s malými deťmi, mamičky s kočíkmi, cykloturistov, bežcov a korčuliarov. Vyvrcholením trasy je turistami vyhľadávaný skalný útvar Čertova brána. Privítajú vás dva vysoké a mohutné bralá, ktoré sú od seba vzdialené len toľko, aby medzi nimi mohla byť cesta. K Čertovej bráne sa dostanete po značenom chodníku od turistického rozcestníka pri ústí Dedošovej doliny. Následne musíte prejsť celú očarujúcu Gaderskú dolinu a za treťou horárňou končí Gaderská dolina a vetví sa na Dedošovu dolinu a dolinu Selenec. Odtiaľ je to už len necelých 10 minút k Čertovej bráne.

Majerova skala

Majerova skala je jedinečný prírodný výtvor, ktorý je zaradený k prírodným pamiatkam Slovenska. Je viditeľná už z diaľky a obklopuje ju náruč jemnejších a oblejších siluet hrebeňov. V okolí nájdete rôzne druhy vzácnych rastlín a množstvo chránených živočíchov – od motýľov a vtákov až po veľké šelmy ako mačka divá, rys, či dokonca medveď. Vyhliadková skalná plošina Majerovej skaly sa nachádza v nadmorskej výške 1283 metrov a ponúka čarovný výhľad nielen do okolia, ale i do dolinných hĺbok. Výstup na Majerovu skalu zo Starých hôr je pomerne náročný a trvá približne 3 hodiny, cestou je potrebné prekonať značné prevýšenie. Na vrchol sa dostanete modro značeným lesným chodníkom, ktorý sa s pribúdajúcou výškou mení na strmý, úzky a náročný terén.

Netopieria jaskyňa

Netopieria jaskyňa sa nachádza priamo pod vrchom Panský diel v blízkosti Banskej Bystrice. Je jednou z voľne prístupných slovenských jaskýň a zaujímavým miestom na výlet. Nájdete v nej tajuplné zákutia a chodbičky v dĺžke 57 metrov. Očaria vás väčšie a menšie siene s malou krasovou výzdobou. Záverečná časť hlavnej chodby tzv. Galéria, ktorú tvoria skalné stupne s prudkým stúpaním  je pre verejnosť neprístupná kvôli nebezpečenstvu pádu a zranenia. Okrem Netopierej jaskyne tu nájdete aj jaskyňu Kaplnka., ktoré spoločne vytvárajú komplex Sásovských jaskýň. K jaskyniam sa dostanete odbočkou z modro značeného turistického chodníka zo Sásovej do Španej doliny, vzdialená je približne 3.5km. Trasa je pomerne nenáročná a vhodná pre všetky vekové kategórie.