Donovaly a okolie

Donovaly sú plné skvelých možností – či v zime, či v lete…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Lyžovanie

Park Snow Donovaly

Lyžiarske stredisko ponúka až 11 km zjazdoviek, 1 sedačkovú lanovku, 1 kombinovanú sedačkovú lanovku s niekoľkými kabínkami a až 14 vlekov. O tom, že je stredisko zamerané na menej skúsených lyžiarov svedčí fakt, že približne tri štvrtiny celého strediska sú modro značené, teda najľahšie zjazdovky. Na druhej strane južne od cesty sa nachádzajú najmenej náročné trate, vhodné pre menšie deti. Pre tých náročnejších sú zasa strmšie zjazdovky na severnej strane cesty vedúce z Novej hole. Sú značené červenou a nájdete tu dokonca aj 100 metrov dlhý čierny úsek. Kombinovaná lanovka spolu s vlekom na vrchole sa postarajú o krátke rady a Vy si budete môcť dopriať zjazd na najdlhšej zjazdovke v stredisku, merajúcej až 2200 metrov.

Ski Turecká – Krížna

Stredisko sa skladá z dvoch častí. Prvá časť, s názvom Lúčky, leží v nadmorskej výške 600 až 900 metrov nad morom. Vyššie položená Líška leží v nadmorskej výške 1080 až 1385 metrov nad morom. V súčasnosti je v prevádzke len spodná časť s dvojicou vlekov, jednou červenou zjazdovkou pre stredne pokročilých lyžiarov a jednou modrou traťou pre začiatočníkov.

V prípade prevádzky celého strediska na Vás čaká takmer 10 km zjazdoviek. Sú tu 3 modré, nenáročné, 3 červené, stredne náročné a dokonca aj jedna čierna zjazdovka. Zjazdovky v spodnej časti strediska sú vybavené systémom umelého zasnežovania, vrchná časť je závislá na prírodnej snehovej nádielke. Celkovo tu nájdete 7 zjazdoviek a 6 vlekov. Najnáročnejšia, čierna zjazdovka meria až 1950 metrov. Najdlhšou je 3450 metrov dlhá zjazdovka, ktorá patrí medzi najdlhšie slovenské zjazdovky. Pri slabších zimách je v prevádzke len spodná časť strediska vybavená umelým zasnežovaním, ktorá ponúka približne 2 km zjazdoviek. V lyžiarskom stredisku nájdete z doplnkových služieb požičovňu lyží, servis, reštauráciu či bufet. Ide o veľmi dobre vybavené stredisko nielen pre nenáročných, ale aj náročnejších lyžiarov. Deti a úplní začiatočníci môžu využívať aj služby lyžiarskej školy.

Šachtičky

Je to pomerne veľký a zaujímavý lyžiarsky komplex. Nájdete tu zjazdovky všetkých náročností, modré, červené aj čierne. Približne polovica všetkých tratí je značená červenou farbou, označujúcou zjazdovky strednej náročnosti. Skvelo sa však hodia aj pre začínajúcich lyžiarov, pre ktorých ponúkajú prvotriedne zjazdovky. Jedna z modrých tratí je dlhá takmer 2 km a je najdlhšou v stredisku. Druhá má viac ako 1,5 km. O to, aby ste viac lyžovali ako čakali v rade sa stará pätica vlekov. Celková kapacita strediska je takmer 3000 lyžiarov za hodinu. Šachtičky sú vhodným lyžiarskym strediskom aj pre viacdňovú zimnú dovolenku a to z dôvodu celkovej dĺžky tratí. Tá dosahuje viac ako 10 km, čo radí Šachtičky k väčším slovenským lyžiarskym strediskám. Okrem 9 zjazdoviek sú v stredisku aj doplnkové služby, ako je detský areál, lyžiarsky servis, požičovňa, bufet s terasou a reštaurácia. Pokiaľ milujete bežecké lyžovanie, na Šachtičkách vás čaká až 14 km tratí v krásnom prostredí s výhľadom na Nízke Tatry.

Hľadáte ubytovanie priamo v Donovaloch?

Selce Čachovo

V lyžiarskom stredisku sú pre lyžiarov pripravené štyri udržiavané zjazdovky, ktorých celková dĺžka je 2,38 km. Hlavná zjazdovka je lyžiarska trať stredne ťažkej náročnosti s dĺžkou 1 000 m a prevýšením 180 m. Pre najmenších návštevníkov je tu pripravená ľahká detská zjazdovka dlhá 180 m s prevýšením 25 m. Všetky zjazdovky disponujú možnosťou umelého zasnežovania. O pohodlnú prepravu lyžiarov sa starajú štyri lyžiarske vleky s celkovou hodinovou prepravnou kapacitou 3 300 osôb. Deťom je k dispozícii detský vlek a lyžiarska škôlka. V sezóne býva návštevníkom k dispozícii aj klzisko. Skvelým zážitkom bude iste aj večerná lyžovačka. Stredisko ponúka celkovo 400 m osvetlených tratí. Bežkári si zas prídu na svoje na bežkárskych tratiach v celkovej dĺžke 30 km.

Lyžiarske stredisko Liptovská Lúžna

V miestnom lyžiarskom stredisku nájdete jeden vlek, ktorého dĺžka je 450 metrov. Stredisko sa nachádza v nadmorskej výške 800 metrov nad morom a nie je umelo zasnežované, spolieha sa len na prírodný sneh. Vzhľadom na polohu strediska v blízkosti hlavného hrebeňa Nízkych Tatier to však nie je veľký problém, snehu tu býva dostatok. Zjazdovka je strednej náročnosti a prídu si na nej na svoje mnohí lyžiari. Lyžiarske stredisko má umelé osvetlenie, vďaka ktorému si užijete čaro večerného lyžovania. Prevádzku lyžiarskeho strediska si je však dobré zistiť vopred, funguje väčšinou len cez víkendy a prázdniny.

Malinô Brdo

Toto prímestské lyžiarske stredisko sa rozprestiera v nadmorskej výške 567 až 1209 metrov nad morom. Pomerne veľké prevýšenie sľubuje mnoho zjazdoviek zameraných na všetky výkonnostné kategórie. Nájdete tu takmer 2 km dlhú kabínkovú lanovku, ktorá Vás vyvezie do hlavnej časti strediska. Okrem toho ponúka až 12 km zjazdoviek pre každého. Deti a začínajúci lyžiari ocenia vleky na miernom svahu, ktoré tu nájdete až 4, preto sa nemusíte báť tlačenice v radoch. Pre pokročilejších sú určené stredne náročné zjazdovky a niekoľko čiernych, najnáročnejších úsekov. Na tejto časti sú dva lyžiarske vleky a sedačková lanovka. Komplex má systém umelého zasnežovania. Stredisko sa môže pýšiť aj jednou z vôbec najdlhších zjazdoviek na Slovensku, takmer 4 km dlhou zjazdovkou vedúcou až z vrcholu Malinô Brdo. Pod zjazdovkami nájdete bufety, požičovňu lyží, servis a lyžiarske školy.