Donovaly a okolie

Donovaly sú plné skvelých možností – či v zime, či v lete…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Zaujímavosti

Habakuky

Nezvyčajná mini-dedinka Habakuky je dôkazom toho, že aj rozprávky môžu ožívať. Nájdete ju na Donovaloch a je určená pre všetkých, ktorí chcú zažiť atmosféru slovenských ľudových rozprávok. Je to ideálne miesto pre rodinné výlety, vhodné pre malých či veľkých, všetkých prenesie do originálnej atmosféry slovenských rozprávok. Hrdinovia ľudových príbehov ako Zlatá Priadka, Medovníková chalúpka, Soľ nad zlato, Tri prasiatka a ďalší sa postarajú o fantazijný zážitok pre celú rodinu, vystrihnutý ako zo sveta fantázie. Rozprávkovú dedinku tvoria domčeky a atrakcie v štýle ľudovo-fantazijnej architektúry s odkazom na rozprávky Pavla Dobšinského. Srdcom areálu je Škrupinový zámok s jazierkom, amfiteáter s kapacitou cca 200 osôb alebo obchodný dom KÚRNIK ŠHOPA SENTER. Zažiť tu môžete interaktívne divadelné predstavenia, čarovnú rozprávkovú architektúru alebo ukážky ľudových remesiel.

Fun Aréna

Toto adrenalínové centrum zábavy nájdete v letných mesiacoch v lyžiarskom stredisku PARK SNOW Donovaly. Najväčšou atrakciou areálu je toboganová bobová dráha, ktorá je na Slovensku už druhou dráhou svojho druhu. O dostatok adrenalínu pre malých aj veľkých sa postará 7 skokov a 11 ostrých zákrut. Súčasťou areálu je aj lanové centrum, kde na Vás čaká 500 metrov dlhé lanové dobrodružstvo vo výške v priemere 2 m nad zemou. Toto je umiestnené priamo v lesíku lemujúcom hlavnú cestu spájajúcu Banskú Bystricu s Ružomberkom. Pre malých lezcov je k dispozícii malé lanové centrum a malá horolezecká stena. Najžiadanejšou atrakciou Fun Arény je bungee trampolína. Popri bungee trampolíne je k dispozícii aj 8-stanovisková trampolína, na ktorej sa určite do sýtosti vyšantia Vaše ratolesti. Zažiť tu môžete aj tandemový let spolu s inštruktorom. Let trvá približne 10 — 15 minúť vo výške 200-500 metrov. Pre deti je pripravený aj nový vodný zážitkovo-edukatívny park s 9 atrakciami – Myšiačikov detský park.

Hľadáte ubytovanie priamo v Donovaloch?

Tarzania Hrabovo

V prekrásnom prírodnom prostredí Hrabovej doliny, neďaleko nástupnej stanice lanovky na Malinô Brdo nájdete moderný lanový park postavený z rôznych lanových prekážok, ktoré sú zavesené vo výške a to buď na stromoch, alebo na umelo postavených stĺpoch. Je to najväčší lanový park na Slovensku, ktorý je otvorený v lete, tak aj v zime. Je určený pre všetkých, ktorí chcú zažiť dávku adrenalínu a perfektný zážitok. Lanové bludisko Tarzania je bezpečná aktivita, ktorá prebieha pod dozorom certifikovaných profesionálov. Lezecká sústava je rozdelená na západnú a východnú časť, a tiež na niekoľko dráh podľa dĺžky a náročnosti. Modré trasy merajú 145 m a 265 m a sú kratšie a ľahšie. . Červené trasy merajú 310 m a 470 m a sú stredne náročné. Pre pokročilých sú určené čierne trasy, ktoré merajú 340 m a 390 m. Pre deti je určená detská trasa, dlhá 160 m. Súčasťou lanového parku je aj ZIP LINE dráha, dlhá 300 m, ktorá vedie ponad vodnú plochu v Hrabove.

Banícky orloj v Španej doline

Unikátny hrajúci orloj, ktorý sa nachádza priamo na obecnom námestí je neodmysliteľnou súčasťou obce Špania Dolina, a zároveň i obľúbenou a vyhľadávanou atrakciou. Orloj je zmenšeným modelom špaňodolinskej bane. Uzatvorená skalná stena tohto orloja sa každú celú hodinu doširoka otvára, aby ukázala úmornú prácu haviarov v hlbinách špaňodolinskej medenej bane. V hornej, povrchovej časti je kostol, niekoľko domčekov aj budova šachty. Samotná baňa je plná figúrok – baníkov, ktorý oddeľujú skalu, vozia ju, nakladajú na vozíky, či vyťahujú šachtou na povrch. V pravej časti orloja je v okienku umiestnená farebná soška sv. Klementa – patróna baníkov.

Banský chodník

Náučný Banský chodník sa nachádza v obci Špania dolina. Jeho začiatok je priamo na námestí v obci pri Klopačke. Celá chodník prejdete približne za 2 až 4 hodiny. Vedľa Klopačky sa nachádza aj banský vláčik, ktorý poteší najmä deti. Chodník je prístupný pre verejnosť formou individuálnej turistiky alebo so sprievodcom. Je schodný naozaj pre každého, neprejdú však po ňom detské kočíky ani invalidné vozíky. Udržiavaný a schodný je počas celého roka, okrem extrémnych situácií zapríčinených počasím. Od Klopačky vás bude viesť stúpajúcim chodníkom popri šachtách a štôlniach na Fajtlovú a vyhliadkové miesto na halde Maximilián, ktorá vznikla kopením hlušiny zo šachty Maximilián. Odtiaľto je nádherný panoramatický výhľad na okolité hory. Okruh má v súčasnosti 7 zastavení, na každom zastavení sa nachádza informačná tabuľa aj s prípadným nákresom a končí znova pri Klopačke.