Banská Štiavnica

Kráska obklopená Štiavnickými vrchmi, dýcha históriou, baníctvom aj umením…

Ideálne miesto na oddych i zábavu pre celú rodinu, od najmenších návštevníkov až po seniorov, a to počas celého roka. Vybrať si môžete z bohatej ponuky atrakcií a aktivít pre všetkých, či už vyhľadávate oddych a pokoj v objatí prírody, alebo zábavu pre Vaše ratolesti.

KAM ÍSŤ

Zaujímavosti a kuriozity

Tajch Klinger

Tajch Klinger vznikol ako zdroj energetickej vody pre vodočerpacie stroje šácht Ondrej a Žigmund. Neskôr, v prvej tretine 19. storočia tajch prestavali. Od začiatku 20. storočia je vyhľadávanou rekreačnou lokalitou, pretože je krásne včlenený do prírodného prostredia. Ponúka vynikajúce podmienky na kúpanie, plávanie či vodné športy. Brehy sú spevnené, upravené a trávnaté. Všade navôkol rastú stromy, ktoré poskytujú tieň a chládok.

Počúvadlianske jazero

Alebo tiež tajch Počúvadlo je jazero umelého pôvodu a je ideálnym miestom na oddych v lone prírody. Rozprestiera sa na ploche 12 ha a je obľúbeným letným ale aj zimným rekreačným strediskom chatárov, turistov, detských táborov a škôl v prírode. Dá sa tu kúpať, člnkovať, jazdiť na vodných bicykloch alebo v zime lyžovať v okolitých lyžiarskych strediskách. Počúvadlo je zároveň aj obľúbeným východiskom na Sitno – najvyšší kopec Štiavnických vrchov.

Hľadáte ubytovanie priamo v Banskej Štiavnici?

Veľká a Malá Richňava

Richňavské jazerá sa nachádzajú na okraji obce Štiavnické Bane. Tvoria ich dve umelé vodné nádrže – Veľké Richňavské jazero a Malé Richňavské jazero, ktoré v minulosti tvorili iba jedno jazero vybudované na banícke účely. Dnes ich oddeľuje hrádza. Vďaka čistej vode, je vyhľadávaným miestom pre milovníkov vodných športov a kúpania. Voda v jazerách je prevažne hlboká, preto sa odporúča kúpať sa v blízkosti brehov, ktoré sú porastené bohatou zeleňou. Pre svoj jednoduchý prístup ich často navštevujú cyklisti. Popri jazerách vedie niekoľko významných turistických trás, preto určite očaria aj milovníkov turistiky.

Terra banensium - Zem baníkov

Banské múzeum v prírode

Nachádza sa v malebnom údolí pod tajchom Klinger na okraji mesta a pozostáva z dvoch expozícií:  povrchovej a hlbinnej.

Povrchová expozícia vám priblíži banské budovy a zariadenia, ktoré sem boli presťahované z rôznych oblastí Slovenska, náučnú geologickú expozíciu, expozíciu lomového dobývania a banských strojov. Najzaujímavejším exponátom je jednoznačne Kachelmanov vodnostĺpcový ťažný stroj, priemiestnený zo šachty Lill v Hodruši. V hlbinnej expozícii sfárate do štôlne Bartolomej.  Táto prehliadková trasa vás zoznámi s banským dielom zo 17. – 19. storočia, starými banskými nástrojmi a zariadením. Najcennejším exponátom je podzemný konský ťažný gápeľ z 2. polovice 19. storočia. Pripomína časy, keď podzemnú vodu odčerpávalo dvetisíc koní a rovnaký počet ľudí. Je jediným zachráneným zariadením svojho druhu na Slovensku.

Štôlňa Glanzenberg

Prvá písomná zmienka o tejto dedičnej štôlni pochádza z roku 1560. Zohrávala významnú úlohu v počiatkoch ťažby zlatostrieborných rúd na žile Špitaler pod kopcom Glanzenberg a plnohodnotne sa zachovala až dodnes. Pre verejnosť je sprístupnených 500 m v hĺbke 32 m. Sprístupnená časť končí pri šachte Kaufhaus, kde sa nachádzajú aj tzv. cisárske schody, ktoré sú vytesané do kameňa a spájajú ju s nižšie vyrazenou Hornou Svätorojičnou štôlňou. V roku 1751 navštívil štôlňu Glanzenberg aj samotný František Štefan Lotrinský. Na jeho počesť tu bola v bočnej stene zabudovaná pamätná tabuľa. V tomto priestore boli postupne pridané aj ďalšie pamätné tabule na počesť významných panovníkom. Posledným z nich bol cisár František Jozef I. Vstup do štôlne je v nadmorskej výške 560 metrov pri parčíku a penzióne Kachelman na Kammerhofskej ulici. Približná dĺžka prehliadky je 90 minút. Návštevníci pred vstupom dostanú plášť, prilbu a baterkou.

Terra Permonia

Že baníctvo nie je nudné vám ukážu práve tvorivé dielne Terra permonia. Na svoje si príde každý od 3 do 99 rokov. V dielňach môžete kreatívne a zmysluplne stráviť voľný čas, oddýchnuť si, mnohému sa priučiť a dobre sa pri tom zabaviť. Môžete píliť, rezať, zvárať, maľovať, farbiť, ohýbať či vŕtať! So všetkým vám pomôžu vám šikovní lektori a inštruktori. Pre menšie deti bude iste zaujímavá Mašinkáreň s modelmi vláčikov na ploche dvadsiatich štvorcových metrov, alebo sa pobavia s LEGOm. Ak sa vám viac páči tieňohra, navštívte Fosforovňu. Ak ste rodič, môžete sa pridať k tvorivým ratolestiam, alebo si posedieť v príjemnom prostredí kaviarne. Jedno je isté: čas vám tu ubehne veľmi rýchlo.

Banská klopačka Hodruša-Hámre

Je jednou z piatich dochovaných banských klopačiek na Slovensku a bola postavená ako súčasť systému varovania obyvateľstva pred vojenským a tureckým nebezpečenstvom, no slúžila aj ako časomerné zariadenie a tiež na zvolávanie baníkov do práce pomocou zvukových signálov, ktoré boli vydávané klopaním na drevenú dosku. Zaujímavou časťou baníckej klopačky sú hodiny, ktoré boli inštalované v roku 1611. Ich zvláštnosťou je, že ciferník hodín má síce dve ramená, no ručičku má len jednu, a to hodinovú. Druhé rameno slúži len na vyvažovanie a má podobizeň mesiaca. Klopačka slúžila aj ako pozorovateľňa, z jej vrchnej ochodze si  dodnes môžete vychutnať prekrásne výhľady na celú dedinu a priľahlé Kopanice.

Štiavnický Betlehem

Zobrazuje vývoj, históriu a tradície jedného z najkrajších miest na Slovensku — Banskej Štiavnice v rezbárskej podobe a radí sa medzi najväčšie drevené, pohyblivé betlehemy na Slovensku. Jeho autorom je Ing. arch. Peter Chovan /nar. 1969/ rodák z malej dedinky pri Banskej Štiavnici Dekýš žijúci v Banskej Štiavnici. Obsahuje cca 800 postavičiek, z ktorých je asi 400 pohyblivých. Drevorezba ešte zďaleka nie je ukončená, nakoľko téma Banská Štiavnica je nevyčerpateľným zdrojom nápadov a inšpiráciou pre autora. Nájdete ho vo dvore Radničného Námestia v Banskej Štiavnici.

Banka lásky

Banka lásky je srdcom domu Maríny Pischlovej, lásky básnika Andreja Sládkoviča. O svojej nenaplnenej láske básnik napísal najdlhšiu ľúbostnú báseň na svete, ktorá je zapísaná aj ako svetový rekord organizácii World Record Academy. Dnes banka lásky uchováva a chráni viac ako 100 tisíc príbehov lásky. Do skutočného príbehu osudovej lásky budete vtiahnutý vďaka moderným technológiám hovoriacich obrazov, z ktorých budete počuť Sládkoviča, ako vyznáva svoju lásku Maríne. Fascinujúcim exponátom je určite aj Sládkovičova knižnica s vystaveným originálnym rukopisom básne Marína, ktorý má už za sebou 170 rokov a stále z neho planie túžobná láska. O zábavu sa postará aj Láskomer, ktorý zaľúbeným dvojiciam meria lásku a vyjadruje ju veršami z básne Marína.

Most pre rieku

Všade na svete sa mosty stavali nato, aby ľudia mohli prechádzať ponad rieky a potoky. V Banskej Štiavnici to bolo naopak – po moste tiekla voda a ľudia a prechádzali popod most. V minulosti totiž nad cestou do Banského Studenca (Kolpách) v Kysihýbli vybudovali akvadukt, ktorým voda z Banského Studenca tiekla do Štiavnice. Tak vznikol ďalší štiavnický div. Popod akvadukt, dnes už bez vody, prechádza cyklotrasa Štiavnická Anča.

Krištáľový kameňolom v Šobove

Upravený lom Šobov je prostredníctvom projektu Geopark Banská Štiavnica sčasti sprístupnený pre širokú verejnosť. Areál lomu tvorí technická budova a samotný lom. V technickej budove sú vystavené rôzne druhy hornín a návštevníci si tu môžu pozrieť filmy, ktoré informujú o geológii okolia Banskej Štiavnice či Európy. Pred budovou sa nachádza niekoľko edukačných tabúľ informujúcich o rôznych geologických procesoch. Súčasťou 1,5 hodinovej exkurzie samotného lomu je vyhľadávanie krištáľov kremeňa priamo v ňom. Individuálne je možné dohodnúť exkurziu aj do podzemných priestorov, v ktorých boli objavené kremencové jaskyne. Priamo v areáli sa nachádza tiež posedenie s ohniskom s možnosťou opekania, detské ihrisko či multifunkčné ihrisko. Geoklub Šobov pravidelne organizuje aj rôzne podujatia najmä pre rodiny s deťmi a nadšencov geológie a taktiež pripravuje zážitkové vyučovanie pre školy či firemné teambuildingy.